gas reductor

Кисень рідкий і газоподібний

Кисень — элемент головної підгрупи шостої групи, другого періоду періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєва з атомним номером 8. Позначається символом O (лат. Oxygenium). Кисень — хімічно активний металоїд, є найлегшим елементом з групи халькогенівПроста речовина кисень CAS-номер: 7782-44-7).

За нормальних умовах — газ без кольору, смаку і запаху, молекула якого складається з двох атомів кисню (формула O2), у зв’язку з чим його також називають дикисень.

Рідкий кисень(темп. кипіння -182,98 °C)  має світло-блакитний колір, а твердий являє собою кристали світло-синього кольору.

Кисень підтримує процеси диханнягоріннягниття.

Кисень отримують в даний час в промисловості з повітря. Основним промисловим способом отримання кисню є кріогенна ректифікація. Також добре відомі і успішно застосовуються в промисловості кисневі установки, що працюють на основі мембранної технології.

В лабораторіях користуються киснем промислового виробництва, що поставляється в сталевих балонах під тиском близько 15 МПа.

Застосування кисню

Широке промислове застосування кисню почалося в середині XX століття, після винаходу турбодетандерів — пристроїв для скраплення і розділення рідкого повітря.

В металургії

Конвертерний спосіб виробництва сталі або переробки штейнів пов’язаний із застосуванням кисню. У багатьох металургійних агрегатах для більш ефективного спалювання палива замість повітря в пальниках використовують киснево-повітряну суміш.

Зварювання та різання металів

Кисень в балонах широко використовується для газополум’яного різання і зварювання металів.

В медицині

Кисень використовується для збагачення дихальних газових сумішей при порушенні дихання, для лікування астмидекомпресійної хвороби, серцево-судинної недостатності, ішемії, гіпоксичних станів, стенокардії, пневмонії, астми, при анестезії та інших медичних випадках

В харчовій промисловості

У харчовій промисловості кисень зареєстрований в якості харчової добавки E948, як пропелент і пакувальний газ.