gas reductor

Азот рідкий і газоподібний

Азот, хімічний елемент (хім. знак N, атомна вага — 14) — один з хімічних елементів; безбарвний газ, не має ні запаху, ні смаку; дуже мало розчинний у воді. Питома вага його 0,972.

Азот — елемент, в газоподібному стані є головною складовою частиною повітря. Найважливіші сполуки А. суть: 1) з киснем: закис азоту, окис азоту, азотиста кислота, азотноватий ангідрид і азотна кислота; 2) з воднем: аміак (і органічні похідні його, як, напр., анілін) і гідроксиламін; 3)з вуглецем: ціан, або синерод. У рідкому стані (темп. кипіння -195,8 °C) — безбарвна, рухома, як вода, рідина.

Отримання

Молекулярний азот в промисловості отримують фракційною перегонкою рідкого повітря. Цим методом можна отримати і «атмосферний азот». Також широко застосовуються азотні установки, в яких використовується метод адсорбційного і мембранного газорозділення.

Застосування

Рідкий азот застосовується як хладагент і для кріотерапії.

Промислові застосування газоподібного азоту обумовлені його інертними властивостями. Газоподібний азот пожежо – та вибухобезпечний, перешкоджає окисленню, гниттю. В нафтохімії азот застосовується для продувки резервуарів і трубопроводів, перевірки роботи трубопроводів під тиском, збільшення вироблення родовищ. У гірничодобувній справі азот може використовуватися для створення в шахтах вибухобезпечного середовища, для розпирання пластів породи. У виробництві електроніки азот застосовується для продувки областей, що не допускають наявності окисляючого кисню. Якщо в процесі, що традиційно проходить з використанням повітря, окислювання або гниття є негативними факторами — азот може успішно замінити повітря.

Важливою областю застосування азоту є його використання для подальшого синтезу різноманітних сполук, що містять азот, таких, як аміаказотні добривавибухові речовини, фарбники и т. п. Великі кількості азоту використовуються у коксовому виробництві («сухе гасіння коксу») при вивантаженні коксу з коксових батарей, а також для «передавлення» палива у ракетах з баків у насоси або двигуни.

У харчовій промисловості азот зареєстрований у якості харчової добавки E941, як газове середовище для упакування та зберігання, хладагент, а рідкий азот застосовується при розливі масел і негазованих напоїв для створення надлишкового тиску інертного середовища в м’якій тарі .

Рідкий азот нерідко демонструється в кінофільмах в якості речовини, здатної миттєво заморозити досить великі об’єкти. Це поширена помилка. Навіть для заморожування квітки необхідний досить тривалий час. Це пов’язано частково з дуже низькою теплоємністю азоту. З цієї ж причини дуже важко охолоджувати, скажімо, замки до -196 °C і розколювати їх одним ударом.

Літр рідкого азоту, випаровуючись і нагріваючись до 20°C, утворює приблизно 700 літрів газу. З цієї причини рідкий азот зберігають у спеціальних посудинах Дьюара з вакуумною ізоляцією відкритого типу або кріогенних ємностях під тиском. На цьому факті ґрунтується принцип гасіння пожеж рідким азотом. Випаровуючись, азот витісняє кисень, необхідний для горіння, і пожежа припиняється. Так як азот, на відміну від води, піни або порошку, просто випаровується і вивітрюється, азотне пожежогасіння — найефективніший з точки зору збереження цінностей механізм гасіння пожеж.